Share this emailCopy the public link or share it on your favorite channel.

Stil op til nyt forum og få indflydelse på fritids- og foreningslivet

Vil du være med til at forme fremtiden for foreningerne og fritidslivet i kommunen? Foreninger, aftenskoler og selvorganiserede grupper i Slagelse Kommune får nu en ny mulighed for at få indflydelse på rammerne for fritids- og foreningslivet. Byrådet har på sit seneste møde vedtaget vedtægter, kompetenceplan og retningslinjer for det nye Forum for Foreningsliv og Folkeoplysning. Vil du være med til at præge udviklingen? Så kan du stille op til det nye forum på slagelse.dk/forumforeningsliv frem til 25. maj kl. 10.

Læs mere
Stil op til nyt forum og få indflydelse på fritids- og foreningslivet

Pinsen åbner dørene til kunsten i syv kommuner

Pinsen åbner dørene til kunsten i syv kommuner
Når pinsen nærmer sig, åbner kunstnere og gallerier over hele Midt- og Vestsjælland dørene for publikum. Fra 23. til 25. maj, alle dage kl. 10-16, inviterer Kunst i Pinsen indenfor i Kalundborg, Slagelse, Roskilde, Lejre, Ringsted, Holbæk og Sorø kommuner.

I alt 169 kunstnere og gallerier deltager i årets arrangement, hvor besøgende kan lægge vejen forbi atelierer, værksteder, udstillinger og private hjem. Her er der mulighed for at opleve kunsten dér, hvor den bliver til, og møde menneskene bag værkerne.

Læs mere

Dialog med foreningerne om justeringer i kommunens svømmehaller

Kultur-, Fritids- og Turismeudvalget blev på deres udvalgsmøde den 8. april 2026 præsenteret for et forventet merforbrug på 2,5 mio. kr. på svømmehallerne i Korsør og Slagelse i 2026. På den baggrund besluttede et enigt udvalg på deres møde den 6. maj, at der skal arbejdes videre med en handleplan, som skal sikre, at budgettet for 2026 på svømmehallerne overholdes.

Læs mere
Dialog med foreningerne om justeringer i kommunens svømmehaller

Strokedagen

Strokedagen
Strokedagen - den 12. maj - er en anledning til at gøre danskerne opmærksomme på, at det er vigtigt at kende symptomerne på stroke og ringe 1-1-2 med det samme. Det er også vigtigt at vide, hvordan man selv kan medvirke til at forebygge stroke, samt hvilken hjælp man kan få, hvis man rammes af stroke eller er pårørende til en strokeramt.

Læs mere

Årskarakterinflation i gymnasiet er steget markant – se, hvor dit barns gymnasium ligger

Forskellen mellem gymnasieelevers års- og prøvekarakterer er steget markant de seneste år og er nu i det almene gymnasium (STX) på sit højeste niveau siden 2012. Det viser en ny analyse fra CEPOS.

"Det er et problem for gymnasieskolen som helhed, hvis der år for år er for stor forskel på års- og prøvekaraktererne. Det risikerer at underminere tilliden til karaktererne og dermed til hele uddannelsessystemet," siger Karsten Bo Larsen, forskningschef i CEPOS.

Læs mere
Årskarakterinflation i gymnasiet er steget markant – se, hvor dit barns gymnasium ligger

Kirkekoncert

Kirkekoncert
Kom med til koncert i Stillinge Kirke!

Under overskriften ”Danmark gennem 1000 år” vil Ars Nova Koret fra Slagelse med sang, musik og fortælling føre os gennem Danmarkshistorien. Vi skal høre såvel gamle og kendte viser samt Sigurd Barretts nye sange, der fører os tilbage i tiden - og til nutiden igen.

Læs mere

Politirapporten

Natten til søndag fik politiet en anmeldelse om, at en beruset mand gik rundt og hev i flere dørhåndtag på parkerede biler på Rosengården i Slagelse. En patrulje var lige rundt om hjørnet, og kort efter havde de fået kontakt til manden. Han ville i første omgang dog ikke fortælle, hvem han var, og det skal man, når politiet spørger. Så derfor blev han sigtet efter restplejeloven. Det viste sig at være en 23-årig mand fra lokalområdet. Han blev desuden sigtet efter ordensbekendtgørelsen og bedt om at tage hjem i seng.

Læs mere
Politirapporten

Affaldsindsamlere fandt 1½ ton skrald i Slagelse Kommune

Affaldsindsamlere fandt 1½ ton skrald i Slagelse Kommune
Valgplakater, slikpapir og fyldte hundeposer. Der blev fundet lidt af hvert, da børn og voksne over hele landet rykkede ud med affaldssække og gribetænger i forbindelse med Affaldsindsamlingen i midten af april.

Nu er det indsamlede affald gjort op. På landsplan blev der samlet og registreret mere end 120 ton affald – heraf blev 1552 kg samlet i Slagelse Kommune.

Læs mere

Tårnborg Kirke og ruin - rundvisning med Slagelse Museum

Kom med på en rundvisning ved Tårnborg Kirke, hvorfra der er en fantastisk udsigt over Storebælt. Stedet var et overfartssted mellem Sjælland og Fyn i vikingetid og middelalder.

Læs mere
Tårnborg Kirke og ruin - rundvisning med Slagelse Museum

Byvandring med Slagelse Museum

Byvandring med Slagelse Museum
Kom med på en tur rundt i Slagelse, hvor vi stopper og viser billeder på steder, der har særlig forbindelse til Anden Verdenskrig og besættelsen.

Turen begynder ved museet, og her kan man på nabobygningen se omridset af huset, hvor de danske værnepligtige lå og sov i deres køjesenge, da beskeden tikkede ind 9. april – nu kommer tyskerne! Se billeder af hvordan de boede.

Læs mere

Der sker en masse i Slagelse - Det sker

Følg Dit Slagelse på Facebook og Instagram

Opslag på byportalen er sponseret af vores partnere

Send dit opslag til redaktion@dit-slagelse.dk


Bliv partner og styrk dit salg