Rundvisning i udstillingen ’Skyggekrigerne – Vestsjællands hemmelige modstandskamp’ på Slagelse Museum.

Hør historien om den engelske sabotage-organisation SOE (Special Operations Executive), der uddannede og bevæbnede den danske modstandsbevægelse under Anden Verdenskrig med utrolige våben og gadgets.

SOE opfandt blandt andet ekstremt kløpulver, lyddæmpede pistoler, miniundervandsbåde og mærkværdige bomber. Tag bare rottebomben – en død rotte, der blev til en tidsindstillet bombe.

SOE blev kaldt for ’The Ministry of Ungentlemanly Warfare’, der løst kan oversættes til Ministeriet for ufin krigsførelse. Museumsinspektør Thomas Egebjerg Johansen fortæller denne aften om deres opfindelser, om nærkampsystemet DEFENDU (rendestenskamp) og om, hvordan SOE’S mål helligede midlerne.

Thomas er blevet bedt om at vælge en genstand og har valgt en ’Remote Controlled Pistol’ – en særligt udviklet ’hofteskyder’, som de første SOE-agenter var udstyret med.

I udstillingen ser vi nærmere på de ægte våben og gadgets.

Det er nødvendigt at købe billet på forhånd via Museum Vestsjællands hjemmeside til rundvisningen onsdag den 7. oktober kl.19.00-20.00 på Slagelse Museum. Da udstillingen ligger på 1. sal uden elevator, er der begrænset adgang for gangbesværede.

 

Foto fra udstillingen ’Skyggekrigerne’. Foto: Museum Vestsjælland

Dato: 07-10-2026
Sted: Slagelse Museum

Del gerne dette