Har du spændende ting fra Anden Verdenskrig, vil Slagelse Museum gerne se dem. Måske gemmer de på nye historier fra Vestsjælland.

Mød holdet bag særudstillingen ’Skyggekrigerne – Vestsjællands hemmelige Modstandskamp’ og hør fortællingen om udstillingens mange valg, og hvorfor museet har kastet sig ud i at fortælle om den britiske vinkel på den tyske besættelse af Danmark. Historierne har afsløret nye vinkler på besættelsen, og arbejdet i britiske arkiver har rokket ved det officielle Danmarks fortælling om modstandsbevægelsen.

Holdet vil også meget gerne se, hvad gæsterne har med af ting fra Anden Verdenskrig og høre historien bag. Måske gemmer der sig flere nye historier fra Vestsjælland. Man er selvfølgelig også velkommen, selv om man ikke har ting fra Anden Verdenskrig med.

Det er nødvendigt at købe billet på forhånd via Museum Vestsjællands hjemmeside til arrangementet søndag den 28. juni kl.14-16 på Slagelse Museum. Da udstillingen ligger på 1. sal uden elevator, er der begrænset adgang for gangbesværede.

 

Ting fra Anden Verdenskrig. Foto: Museum Vestsjælland

Dato: 28-06-2026
Sted: Slagelse Museum

Del gerne dette