Når pinsen nærmer sig, summer Korsør af liv og glæde, for byen er klar til at byde velkommen til Royal Run. Gaderne fyldes med ivrige løbere og tilskuere, der alle ønsker at tage del i denne fantastiske fællesskabsoplevelse. Selvom Finn Møller, den kreative sjæl bag ‘MØLLER i mejeriet’ kunstgalleri i Kirke Stillinge, ikke selv kan deltage i løbet, skaber han alligevel en smuk forbindelse til begivenheden.

Finn har nemlig designet en ny serie af frimærker, der hylder Royal Run i Korsør. Disse små kunstværker er skabt med stor kærlighed og opmærksomhed på detaljerne, og de formår at indfange den helt særlige stemning, der omgiver løbet. 

I kunstgalleriet på Solvænget 2 i Kirke Stillinge kan man opleve Finns kunstværker og fordybe sig i de kreative processer, der ligger bag. Det er et sted, hvor man kan lade sig inspirere af kunstens evne til at binde mennesker sammen og skabe dialog på tværs af interesser og baggrunde.

Så mens løberne suser gennem Korsørs gader, og publikum hepper entusiastisk, bidrager Finn Møller med sin kunst til at gøre Royal Run til en endnu mere mindeværdig begivenhed. Det er en fejring af lokal kultur, fællesskab og den kreative ånd, der gør vores by til noget helt særligt.

Se mere her Finn M frimærke – Møller i Mejeriet