Af Kurt A. Nissen, Slagelse

Kære byrådsmedlemmer, I skal snart tage stilling til om Korsør Golfklub skal havde den garanti de har søgt om, I skal også tage stilling til om vi som borgere skal hæfte for 4,8 millioner, hvis Golfklubben går konkurs.

Der er jo ingen garanti for, at de klarer krisen, en krise de selv har bragt sig i, og som de også efter min mening selv bør bringe sig ud af; gør som flertallet i byrådet, indlede en sparerunde (til skade for de svageste) og økonomien er blevet bedre. Mon ikke klubben kan klare et par år på smalhals, klubmedlemmerne kan jo stadigvæk spille golf på banen.

Den borgerlige side af salen mener ikke, at kommunen skal stille denne garanti – ved ikke hvad SF vil, ej heller har jeg forstået hvad Socialdemokratiet og Enhedslisten vil stemme.

Kommunens økonomi er blevet bedre, men diverse sparerunder har efterladt flere huller i det sociale område i hele kommunen, og disse huller skal efter min mening først repareres/genskabes. Det er ikke de syge, de ældre eller handicappede som bruger en golfbane (min påstand).

Jeg ville mene det samme hvis det var Trelleborg Golfklub som søgte en garanti.

Det undrer mig også at Korsør Golfklub og administrationen ikke kan blive enige om risikoen, måske der skulle en 3. part til at vurdere økonomien i Golfklubben.

Jeg vil varmt anbefale at et enigt byråd siger NEJ TAK eller sender ansøgningen retur med anmodning om en uvildig undersøgelse af klubbens økonomi og værdi samt kreditværdighed og derefter behandle ansøgningen på ny.

Hvis det var en idrætsklub, som havde fået en stormskade på deres klubhus, ville det være naturligt at kommunen hjalp klubben efter en grundig gennemgang af deres værdier.

Korsør Golfklub har selv bragt sig i denne situation, der er optaget lån og foretaget nyanskaffelser i en lidt naiv tro på at det går nok. Hvis klubben er 30 millioner værd, som klubben hævder, burde en bank være villig til at give et lån til at betale det forfaldne lån med – eller sæt det hele til salg, kommunen vil nok gerne forsætte med at leje jorden ud som golfbanen ligger på og måske også tjene mere på dette.

Ps. Jeg spiller ikke golf.

Foto: ABW